Відбілювання за чи проти?
Безпечність, довгостроковість результату, ризики.

Людство давно усвідомило всю привабливість білосніжної посмішки, тому в історії стоматології здійснювалося безліч спроб для досягнення ефективних результатів відбілювання зубів.

Відбілювання та чистка: в чому різниця?

Чистка” стосується відновлення кольору поверхні зуба шляхом видалення нальоту та зубних каменів.

“Відбілювання” застосовується тоді, коли зуби можна відбілити за межі їх природного кольору. Це стосується виключно засобів, що містять вибілювач – зазвичай це перекис водню або перекис карбаміду.

Якщо професійна чистка зубів є необхідною процедурою для збереження здоров’я зубів та ясен, то відбілювання має свої плюси та мінуси.

Можна виділити відбілювання в клініці (так зване офісне відбілювання), домашнє відбілювання та застосування засобів повсякденного використання з помірним відбілювальним ефектом.

Відбілювання в кліниці

Швидко, під наглядом фахівця, можливість проведення корегувальних чи додаткових процедур. Зазвичай застосовується перекис водню або або перекис карбаміду. Для офісного відбілювання зубів використовують перекису водню у концентрації від 20 до 40 відсотків.

Домашнє відбілювання

Домашнє відбілювання зубів проводять відбілювальним гелем з 10–20% пероксиду карбаміду. Перекис карбаміду має приблизно третину сили перекису водню. Застосування такого 10% гелю схвалено Американською стоматологічною асоціацією як засобу для домашнього відбілювання. Цей засіб повільнішої дії. Час та кратність процедури відповідно збільшуються, а відбілювальний ефект настає повільніше та дещо менш виражений.

Засоби повсякденного відбілювання

Засоби повсякденного використання з помірним відбілювальним ефектом.

Відбілювальні зубні пасти. Абразиви — найважливіші інгредієнти у складі зубних паст, необхідні для усунення плям із поверхні зубів. Відбілювальні зубні пасти зазвичай містять твердіші абразиви і більшу їх кількість порівняно зі звичайними зубними пастами для щоденного використання. Необхідність у значній полірувальній дії (зі значним відбілювальним ефектом) обмежена потенційним пошкодженням емалі та незахищеного дентину.

Застосування зубних паст регламентовано протягом 2-3 хвилин двічі на день. Такий малий час експозиції обумовлює повільне відбілювання.

Окрім абразивів, повсякденні засоби вміщують власне відбілюючи компоненти. Зазвичай це ферменти, фруктові кислоти або сполуки, що під час чищення виділяють кисень.

Потенційні ризики відбілювання зубів

Якщо агресивні відбілювальні речовини, такі як перекис водню та перекису карбаміду, застосовують у високих концентраціях, це може призвести до пошкодження органічного матриксу зуба, зокрема — дентину. Відбілювання може призвести до механічного ослаблення структури зуба внаслідок зменшеної інтеграції кристалів фосфату кальцію. Слід пам’ятати, що ризик розвитку побічних ефектів зростає при підвищенні концентрації діючої речовини.

Ослаблення структури емалі призводить до підвищеної чутливості зубів та збільшення ризику розвитку карієсу. Підвищена чутливість зубів, яка може виникнути після проведення процедури відбілювання, спричинена зворотним пульпітом, що призводить до розвитку чутливості зубів на температурні подразники. Можливою стратегією зниження чутливості після процедури може бути застосування засобів ремінералізуючої терапії. Які саме засоби підійдуть у Вашій ситуації — порадить наш лікар – стоматолог.

Можливі ускладнення відбілювання зубів

Підвищення чутливості емалі

У деяких пацієнтів протягом перших годин після процедури може з’явитися дискомфорт чи навіть сильний біль у ротовій порожнині під час споживання холодної та гарячої їжі, натискання та доторкання до зубів. Зазвичай така ситуація виникає у зв’язку з рецесією ясен та глибокими тріщинами. Але це зникає протягом 12-х годин після відбілювання.

Подразнення ясен

Протягом декількох годин може спостерігатися біль у яснах, що переважно відбувається через використання речовин, що містять високу концентрацію активного компонента – перекису водню. Ситуацію може виправити застосування препаратів з низькою концентрацією перекису водню.

Нерівномірне відбілювання

Відбілювання зубів не може освітлити штучні конструкції в роті: пломби, коронки і порцелянові вініри. Тільки при грамотному підході та вірних розрахунках концентрації активної речовини, ділянки косметичної реставрації не будуть помітні вашому оточенню.

Варто враховувати, що, оскільки матеріали і коронки не відбілюються, процедуру рекомендується проводити перед реставрацією або заміною пломб, а також перед протезуванням.

Особливості процедури відбілювання

  1. Процедура відбілювання займає певний час – від 15 хвилин до 1.5-2 години в залежності від концентрації діючої речовини.
  2. Досягнутий ефект зберігається обмежений період – від 3 місяців до 1 року.
  3. Ніколи не вдається відбілюванням досягти абсолютно білого кольору зубів.
  4. Оголені корені майже не відбілюються.
  5. Результати відбілювання виявляються поступово, приблизно через два тижні після відбілювання. Це важливо, якщо ви збираєтеся робити керамічні реставрації і хочете бути впевненими, що колір відповідає кольору ваших нещодавно відбілених зубів.
  6. Вагітним або годуючим жінкам рекомендується уникати відбілювання зубів. Потенційний вплив проковтнутого відбілювання на плід або дитину ще не відомий.

Збережіть результат

Після процедури відбілювання зубів важливо зберегти результат. Для цього пацієнтам необхідно дотримуватися так званої прозорої дієти.
Прозора дієта, або по-іншому – біла дієта, передбачає, в залежності від індивідуальних показників, протягом від 2 днів до 2 тижнів неухильну відмову від вживання продуктів, до складу яких входять забарвлюючи речовини: чай, кава, шоколад, фрукти та ягоди, овочі (морква, буряк, тощо), спеції, соуси і тощо.
Візуальний ефект від відбілювання зубів буде зберігатися набагато довше, якщо й надалі мінімізувати вживання перерахованих вище продуктів, а у випадках, якщо вони все ж потрапили до раціону, варто обов’язково чистити зуби, щоб зменшити негативний вплив на емаль.

Дозволені продукти під час білої дієти: біле м’ясо та біла риба; яєчний білок; рисова, перлова та вівсяна каші; м’який та негострий сир; молоко, вершкове масло та рослинна олія; картопля; макарони; білі або прозорі напої, тощо.
Дотримання спеціальної дієти після процедури відбілювання зубів збереже не тільки досягнутий результат, але й призведе до загального покращення здоров’я організму, що дуже важливо в сучасних реаліях.

Рекомендації після відбілювання

  • Курцям – відмовитися від паління, як мінімум, на 48 годин, оскільки тютюновий дим – головний ворог для зубної емалі, що нівелює ефект відбілювання. Кількість викурених цигарок варто зменшити або зовсім відмовитися від паління.
  • Підтримувати гігієну ротової порожнини: чистити зуби спеціальними щітками 3 рази на день і після кожного прийому їжі; використовувати рекомендовану стоматологом зубну пасту, йоржики, зубну нитку та іригатор.
  • Виключити споживання їжі з великою різницею температур, оскільки після відбілювання емаль стає особливо чутливою та реагує на гаряче та холодне.
  • Регулярно, не менш ніж 2 рази на рік, для профілактики відвідувати клініку, а у випадку виникнення неприємних відчуттів та чутливості зубів довше ніж 2-3 дні, негайно звернутися до лікаря.

Майте на увазі, що результати відбілювання не є постійними, тобто, якщо ви хочете зберегти свою вибілену посмішку, Вам доведеться продовжувати отримувати процедури, оскільки ефект зменшуються.

Переклад »