Діти часто бояться медичних процедур, особливо – стоматологічних. Нерідко буває так, що навіть з гострим болем, вмовити дитину на візит до стоматолога – mission Impossible (завдання, з яким не можливо впоратись), або ж малюк тримає рота міцно стуленим і не дозволяє оглянути.
В таких випадках і батькам і лікарям доводиться докладати безліч сил, нервів та часу, щоб провести вкрай необхідні медичні процедури, а дитина при цьому переживає стресову ситуацію.
– Дитина радісно посміхається – це Світ посміхається до нас.
– Щаслива посмішка дитини – це довіра і радість, чистота і доброта, ніжність і ласка.
Наведемо декілька порад, про те, як запобігти зайвій витраті нервів батьків та появі у малюка страху перед лікуванням зубів.
– Ми допоможемо зробити дитячу посмішку здоровою та красивою.
Маленькі дітки раннього дошкільного віку, зазвичай, не бояться “піти у гості” до стоматолога. Страх у дитини може з’явитися пізніше, після невдалого візиту до лікаря, або, якщо відчувають неспокій та страх своїх батьків. Тому дуже важливо попередньо обрати «свого стоматолога», щоб самі батьки почувались впевнено та були налаштовані на позитив.
Для гарної взаємодії дитини зі стоматологом, їх знайомство потрібно починати з появи першого зуба. Стоматолог розповість батькам як правильно доглядати за зубами малюка і на що слід звертати увагу. Профілактичні візити до стоматолога, розпочаті з раннього дошкільного віку не травмують психіку дитини та мають стати для неї звичними.
Вже давно доведено, що гігієна ротової порожнини дитини впливає на здоров’я не тільки зубів, але і організму в цілому. Тому зуби потребують ретельного професійного догляду та чистки з самого раннього віку, що допоможе сформувати у дитини корисну звичку до гігієни ротової порожнини, а батькам допоможе уникнути зайвих переживань. Чим раніше і краще дитина навчиться поводитися із зубною щіткою і зубною пастою, тим більше у нього шансів обійтися в майбутньому без неприємних лікувальних процедур. Професійну гігієну зубів дитини можна розпочинати вже з двох років. Ця процедура безболісна, вона адаптує дитину до стоматологічного огляду, знайомить з приладами, викликає довіру, залишає приємні спогади та сприяє створенню позитивного іміджу стоматолога.
Дитячий стоматолог або гігієніст навчить дитину чистити зуби і правильно використовувати зубну щітку, пояснить які види зубної пасти існують і якими потрібно користуватися в даний час.
При недостатньому гігієнічному догляді молочні зубки, все ж інколи “псуються” та, хоч і випадуть згодом, потребують лікування.
Хворий молочний зубик шкідливо впливає на мікрофлору ротової порожнини. В ротовій порожнині розвиваються патогенні мікроорганізми, здатні вразити органи травлення та мигдалини дитини.
Профілактичні огляди та, у разі потреби, лікування зубів та ясен дитини дошкільного віку – обов’язкова складова відповідального ставлення батьків до здоров’я дитини.
В мережі можна знайти багато навчальних мультфільмів, які зняті саме для того, щоб роз’яснити дошкільнятам все необхідне про стоматологію. Але часто діти їх не сприймають, оскільки відчувають їх повчальну направленість.
Значно ефективнішими для позитивного налаштування дитини на візит до стоматолога є звичні мультсеріали. Сюжети, де їх давно знайомі улюблені герої йдуть до дантистів, сприймаються як більш життєві. Діти частіше копіюють саме їх.
Наприклад, можна переглянути з дитиною такі «мультики»:
Дітей 4-6 років, які люблять слухати казки, до візиту в стоматологічну клініку добре підготують книги, якщо вони захопливі, привабливі, жартівливі.
Можливо їм сподобається послухати історії та подивитись малюнки в книгах.
Кумедний герой, з яким ніколи не буває нудно, розтопить серце і дорослого і маленького читача – «Ведмедик Паддінгтон у зубного лікаря» письменника Майкла Бонда.
Фантастичні малюнки чудернацьких створінь – «Монстрів», безумовно зацікавлять маленьких читачів у книзі «Чи чистять монстри зуби?» Джессіки Мартінелло.
А серед іншого, книга розповідає, що стоматологи — це добрі супергерої в білих масках, які перемагають злих бактерій, що потрапляють у ротову порожнину.
(На ресурсі за цим посиланням можна послухати аудіокнигу про пригоди ведмедика Паддінгтона та знайти багато інших цікавих оповідей)
Окрім книг та мультфільмів, дитині буде цікаво та корисно погратись в тематичні іграшки перед візитом до стоматолога.
На полицях магазинів є чималий вибір іграшок, які допомагають «прожити» візит до стоматолога.
«Монстрики» та «Містери Зубастики» з пластиліновими зубами, механічні іграшки з величезними ротами, де натискування на зуб дає музичний чи світловий ефект, набори юного дантиста — усе це і чимало іншого стане «психотерапією» для маленького пацієнта.
Малюк має грати саме роль лікаря, а не пацієнта, тоді під час лікування йому буде зрозуміло, що відбувається.
Всі мабуть чули дуже поширену пораду — заздалегідь в ігровій формі розповісти дитині, що саме відбуватиметься під час лікування зубику. А терміни, що можуть злякати (скажімо, «свердлити зуб», «робити укол», «запломбувати зуб») замінити на доступні й приємніші («почистити зуб», «ввести водичку, якої бояться мікроби», «заліпити гумкою нірку, яку у зубчику прогриз хробак»).
І це цілком слушна порада, окрім «хробака що оселився в зубі».
Уява у малюків значно багатша та химерніша ніж уява дорослої людини. До того ж хробаки у деяких дітей викликають сильну відразу. Діти можуть впевнити себе, що хробаки живуть всюди в їхньому тілі і це може завдати шкоди її психічному стану.
Якщо розповідь про мікробів, яких не видно озброєним оком, видається чимось казковим, то хробаки в тілі — привід для нічних жахіть. Трапляються неврози, коли дитині здається, що щось лоскоче її зсередини. Тож краще казати просто, без страхітливих деталей, але якнайближче до правди.
Якщо дитині потрібно пройти лікувальні процедури, то не треба вдаватись до запевнень «тобі нічого там робити не будуть, лікар тільки подивиться..». Медичні маніпуляції можуть завдати дитині неприємних відчуттів і довіра до батьківських запевнень буде підірвана. Не треба замовчувати можливі неприємні відчуття але не треба і зайва натуралістичність у розповіді. Неприємні відчуття при медичних маніпуляціях дитині варто описувати у пом’якшеній формі: «як комарик кусає», «буде трохи неприємно».